Tragoudao

Tragoudao

ΤΡΑΓΟΥΔΩ
I sing
Active Passive
Singular Plural Singular Plural
I
N
D
I
C
A
T
I
V
E
Pres
ent
τραγουδάω, τραγουδώ τραγουδάμε, τραγουδούμε τραγουδιέμαι τραγουδιόμαστε
τραγουδάς τραγουδάτε τραγουδιέσαι τραγουδιέστε, τραγουδιόσαστε
τραγουδάει, τραγουδά τραγουδάν(ε), τραγουδούν(ε) τραγουδιέται τραγουδιούνται, τραγουδιόνται
Imper
fect
τραγουδούσα, τραγούδαγα τραγουδούσαμε, τραγουδάγαμε τραγουδιόμουν(α) τραγουδιόμαστε, τραγουδιόμασταν
τραγουδούσες, τραγούδαγες τραγουδούσατε, τραγουδάγατε τραγουδιόσουν(α) τραγουδιόσαστε, τραγουδιόσασταν
τραγουδούσε, τραγούδαγε τραγουδούσαν(ε), τραγούδαγαν, τραγουδάγανε τραγουδιόταν(ε) τραγουδιόνταν(ε), τραγουδιούνταν, τραγουδιόντουσαν
Aorist τραγούδησα τραγουδήσαμε τραγουδήθηκα τραγουδηθήκαμε
τραγούδησες τραγουδήσατε τραγουδήθηκες τραγουδηθήκατε
τραγούδησε τραγούδησαν, τραγουδήσαν(ε) τραγουδήθηκε τραγουδήθηκαν, τραγουδηθήκαν(ε)
Perf
ect
έχω τραγουδήσει
έχω τραγουδισμένο
έχουμε τραγουδήσει
έχουμε τραγουδισμένο
έχω τραγουδηθεί
είμαι τραγουδισμένος, -η
έχουμε τραγουδηθεί
είμαστε τραγουδισμένοι, -ες
έχεις τραγουδήσει
έχεις τραγουδισμένο
έχετε τραγουδήσει
έχετε τραγουδισμένο
έχεις τραγουδηθεί
είσαι τραγουδισμένος, -η
έχετε τραγουδηθεί
είστε τραγουδισμένοι, -ες
έχει τραγουδήσει
έχει τραγουδισμένο
έχουν τραγουδήσει
έχουν τραγουδισμένο
έχει τραγουδηθεί
είναι τραγουδισμένος, -η, -ο
έχουν τραγουδηθεί
είναι τραγουδισμένοι, -ες, -α
Plu
perf
ect
είχα τραγουδήσει
είχα τραγουδισμένο
είχαμε τραγουδήσει
είχαμε τραγουδισμένο
είχα τραγουδηθεί
ήμουν τραγουδισμένος, -η
είχαμε τραγουδηθεί
ήμαστε τραγουδισμένοι, -ες
είχες τραγουδήσει
είχες τραγουδισμένο
είχατε τραγουδήσει
είχατε τραγουδισμένο
είχες τραγουδηθεί
ήσουν τραγουδισμένος, -η
είχατε τραγουδηθεί
ήσαστε τραγουδισμένοι, -ες
είχε τραγουδήσει
είχε τραγουδισμένο
είχαν τραγουδήσει
είχαν τραγουδισμένο
είχε τραγουδηθεί
ήταν τραγουδισμένος, -η, -ο
είχαν τραγουδηθεί
ήταν τραγουδισμένοι, -ες, -α
Fut
ure
Cont
inuous
θα τραγουδάω, θα τραγουδώ θα τραγουδάμε, θα τραγουδούμε θα τραγουδιέμαι θα τραγουδιόμαστε
θα τραγουδάς θα τραγουδάτε θα τραγουδιέσαι θα τραγουδιέστε, θα τραγουδιόσαστε
θα τραγουδάει, θα τραγουδά θα τραγουδάν(ε), θα τραγουδούν(ε) θα τραγουδιέται θα τραγουδιούνται, θα τραγουδιόνται
Simp
Fut
θα τραγουδήσω θα τραγουδήσουμε, θα τραγουδήσομε θα τραγουδηθώ θα τραγουδηθούμε
θα τραγουδήσεις θα τραγουδήσετε θα τραγουδηθείς θα τραγουδηθείτε
θα τραγουδήσει θα τραγουδήσουν(ε) θα τραγουδηθεί θα τραγουδηθούν(ε)
Fut
Perf
θα έχω τραγουδήσει
θα έχω τραγουδισμένο
θα έχουμε τραγουδήσει
θα έχουμε τραγουδισμένο
θα έχω τραγουδηθεί
θα είμαι τραγουδισμένος, -η
θα έχουμε τραγουδηθεί
θα είμαστε τραγουδισμένοι, -ες
θα έχεις τραγουδήσει
θα έχεις τραγουδισμένο
θα έχετε τραγουδήσει
θα έχετε τραγουδισμένο
θα έχεις τραγουδηθεί
θα είσαι τραγουδισμένος, -η
θα έχετε τραγουδηθεί
θα είστε τραγουδισμένοι, -ες
θα έχει τραγουδήσει
θα έχει τραγουδισμένο
θα έχουν τραγουδήσει
θα έχουν τραγουδισμένο
θα έχει τραγουδηθεί
θα είναι τραγουδισμένος, -η, -ο
θα έχουν τραγουδηθεί
θα είναι τραγουδισμένοι, -ες, -α
S
U
B
J
U
N
C
T
I
V
E
Pres
ent
να τραγουδάω, να τραγουδώ να τραγουδάμε, να τραγουδούμε να τραγουδιέμαι να τραγουδιόμαστε
να τραγουδάς να τραγουδάτε να τραγουδιέσαι να τραγουδιέστε, να τραγουδιόσαστε
να τραγουδάει, να τραγουδά να τραγουδάν(ε), να τραγουδούν(ε) να τραγουδιέται να τραγουδιούνται, να τραγουδιόνται
Aorist να τραγουδήσω να τραγουδήσουμε, να τραγουδήσομε να τραγουδηθώ να τραγουδηθούμε
να τραγουδήσεις να τραγουδήσετε να τραγουδηθείς να τραγουδηθείτε
να τραγουδήσει να τραγουδήσουν(ε) να τραγουδηθεί να τραγουδηθούν(ε)
Perf να έχω τραγουδήσει
να έχω τραγουδισμένο
να έχουμε τραγουδήσει
να έχουμε τραγουδισμένο
να έχω τραγουδηθεί
να είμαι τραγουδισμένος, -η
να έχουμε τραγουδηθεί
να είμαστε τραγουδισμένοι, -ες
να έχεις τραγουδήσει
να έχεις τραγουδισμένο
να έχετε τραγουδήσει
να έχετε τραγουδισμένο
να έχεις τραγουδηθεί
να είσαι τραγουδισμένος, -η
να έχετε τραγουδηθεί
να είστε τραγουδισμένοι, -η
να έχει τραγουδήσει
να έχει τραγουδισμένο
να έχουν τραγουδήσει
να έχουν τραγουδισμένο
να έχει τραγουδηθεί
να είναι τραγουδισμένος, -η, -ο
να έχουν τραγουδηθεί
να είναι τραγουδισμένοι, -ες, -α
Imper
ative
Pres τραγούδα, τραγούδαγε τραγουδάτε τραγουδιέστε
Aorist τραγούδησε, τραγούδα τραγουδήστε τραγουδήσου τραγουδηθείτε
Part
iciple
Pres τραγουδώντας
Perf έχοντας τραγουδήσει, έχοντας τραγουδισμένο τραγουδισμένος, -η, -ο τραγουδισμένοι, -ες, -α
Infin Aorist τραγουδήσει τραγουδηθεί


2017-03-22T01:57:14+00:00