Xairomai

Xairomai

ΧΑΙΡΟΜΑΙ
I am happy
Active
Singular Plural
I
N
D
I
C
A
T
I
V
E
Pres
ent
χαίρομαι χαιρόμαστε
χαίρεσαι χαίρεστε, χαιρόσαστε
χαίρεται χαίρονται
Imper
fect
χαιρόμουν(α) χαιρόμαστε, χαιρόμασταν
χαιρόσουν(α) χαιρόσαστε, χαιρόσασταν
χαιρόταν(ε) χαίρονταν, χαιρόντανε, χαιρόντουσαν
Aorist χάρηκα χαρήκαμε
χάρηκες χαρήκατε
χάρηκε χάρηκαν, χαρήκαν(ε)
Per
fect
έχω χαρεί έχουμε χαρεί
έχεις χαρεί έχετε χαρεί
έχει χαρεί έχουν χαρεί
Plu
per
fect
είχα χαρεί είχαμε χαρεί
είχες χαρεί είχατε χαρεί
είχε χαρεί είχαν χαρεί
Fut
ure
Cont
inuous
θα χαίρομαι θα χαιρόμαστε
θα χαίρεσαι θα χαίρεστε, θα χαιρόσαστε
θα χαίρεται θα χαίρονται
Simp
Fut
θα χαρώ θα χαρούμε
θα χαρείς θα χαρείτε
θα χαρεί θα χαρούν(ε)
Fut
Perf
θα έχω χαρεί θα έχουμε χαρεί
θα έχεις χαρεί θα έχετε χάρει
θα έχει χαρεί θα έχουν χαρεί
S
U
B
J
U
N
C
T
I
V
E
Pres
ent
να χαίρομαι να χαιρόμαστε
να χαίρεσαι να χαίρεστε, να χαιρόσαστε
να χαίρεται να χαίρονται
Aorist να χαρώ να χαρούμε
να χαρείς να χαρείτε
να χαρεί να χαρούν(ε)
Perf να έχω χαρεί να έχουμε χαρεί
να έχεις χαρεί να έχετε χαρεί
να έχει χαρεί να έχουν χαρεί
Imper
ative
Pres χαίρεστε
Aorist χαρού χαρείτε
Part
iciple
Pres χαρούμενος
Perf
Infin Aorist χαρεί


2017-03-22T01:57:23+00:00