Xortaino

Xortaino


ΧΟΡΤΑΙΝΩ
I am full
Active
Singular Plural
I
N
D
I
C
A
T
I
V
E
Pres
ent
χορταίνω χορταίνουμε, χορταίνομε
χορταίνεις χορταίνετε
χορταίνει χορταίνουν(ε)
Imper
fect
χόρταινα χορταίναμε
χόρταινες χορταίνατε
χόρταινε χόρταιναν, χορταίναν(ε)
Aorist χόρτασα χορτάσαμε
χόρτασες χορτάσατε
χόρτασε χόρτασαν, χορτάσαν(ε)
Per
fect
έχω χορτάσει έχουμε χορτάσει
έχεις χορτάσει έχετε χορτάσει
έχει χορτάσει έχουν χορτάσει
Plu
per
fect
είχα χορτάσει είχαμε χορτάσει
είχες χορτάσει είχατε χορτάσει
είχε χορτάσει είχαν χορτάσει
Fut
ure
Cont
inuous
θα χορταίνω θα χορταίνουμε, θα χορταίνομε
θα χορταίνεις θα χορταίνετε
θα χορταίνει θα χορταίνουν(ε)
Simp
Fut
θα χορτάσω θα χορτάσουμε, θα χορτάσομε
θα χορτάσεις θα χορτάσετε
θα χορτάσει θα χορτάσουν(ε)
Fut
Perf
θα έχω χορτάσει θα έχουμε χορτάσει
θα έχεις χορτάσει θα έχετε χορτάσει
θα έχει χορτάσει θα έχουν χορτάσει
S
U
B
J
U
N
C
T
I
V
E
Pres
ent
να χορταίνω να χορταίνουμε, να χορταίνομε
να χορταίνεις να χορταίνετε
να χορταίνει να χορταίνουν(ε)
Aorist να χορτάσω να χορτάσουμε, να χορτάσομε
να χορτάσεις να χορτάσετε
να χορτάσει να χορτάσουν(ε)
Perf να έχω χορτάσει να έχουμε χορτάσει
να έχεις χορτάσει να έχετε χορτάσει
να έχει χορτάσει να έχουν χορτάσει
Imper
ative
Pres χόρταινε χορταίνετε
Aorist χόρτασε χορτάστε
Part
iciple
Pres χορταίνοντας
Perf έχοντας χορτάσει
Infin Aorist χορτάσει

2017-03-22T01:57:26+00:00