Grafo

Grafo

ΓΡΑΦΩ
I write
Active Passive
Singular Plural Singular Plural
I
N
D
I
C
A
T
I
V
E
Pres
ent
γράφω γράφουμε, γράφομε γράφομαι γραφόμαστε
γράφεις γράφετε γράφεσαι γράφεστε, γραφόσαστε
γράφει γράφουν(ε) γράφεται γράφονται
Imper
fect
έγραφα γράφαμε γραφόμουν(α) γραφόμαστε, γραφόμασταν
έγραφες γράφατε γραφόσουν(α) γραφόσαστε, γραφόσασταν
έγραφε έγραφαν, γράφαν(ε) γραφόταν(ε) γράφονταν, γραφόντανε, γραφόντουσαν
Aorist έγραψα γράψαμε γράφτηκα, γράφηκα γραφτήκαμε, γραφήκαμε
έγραψες γράψατε γράφτηκες, γράφηκες γραφτήκατε, γραφήκατε
έγραψε έγραψαν, γράψαν(ε) γράφτηκε, γράφηκε γράφτηκαν, γραφτήκαν(ε), γράφηκαν, γραφήκαν(ε)
Per
fect
έχω γράψει
έχω γραμμένο
έχουμε γράψει
έχουμε γραμμένο
έχω γραφτεί
έχω γραφεί
είμαι γραμμένος, -η
έχουμε γραφτεί
έχουμε γραφεί
είμαστε γραμμένοι, -ες
έχεις γράψει
έχεις γραμμένο
έχετε γράψει
έχετε γραμμένο
έχεις γραφτεί
έχεις γραφεί
είσαι γραμμένος, -η
έχετε γραφτεί
έχετε γραφεί
είστε γραμμένοι, -ες
έχει γράψει
έχει γραμμένο
έχουν γράψει
έχουν γραμμένο
έχει γραφτεί
έχει γραφεί
είναι γραμμένος, -η, -ο
έχουν γραφτεί
έχουν γραφεί
είναι γραμμένοι, -ες, -α
Plu
per
fect
είχα γράψει
είχα γραμμένο
είχαμε γράψει
είχαμε γραμμένο
είχα γραφτεί
είχα γραφεί
ήμουν γραμμένος, -η
είχαμε γραφτεί
είχαμε γραφεί
ήμαστε γραμμένοι, -ες
είχες γράψει
είχες γραμμένο
είχατε γράψει
είχατε γραμμένο
είχες γραφτεί
είχες γραφεί
ήσουν γραμμένος, -η
είχατε γραφτεί
είχατε γραφεί
ήσαστε γραμμένοι, -ες
είχε γράψει
είχε γραμμένο
είχαν γράψει
είχαν γραμμένο
είχε γραφτεί
είχε γραφεί
ήταν γραμμένος, -η, -ο
είχαν γραφτεί
είχαν γραφεί
ήταν γραμμένοι, -ες, -α
Fut
ure
Cont
inuous
θα γράφω θα γράφουμε, θα γράφομε θα γράφομαι θα γραφόμαστε
θα γράφεις θα γράφετε θα γράφεσαι θα γράφεστε, θα γραφόσαστε
θα γράφει θα γράφουν(ε) θα γράφεται θα γράφονται
Simp
Fut
θα γράψω θα γράψουμε, θα γράψομε θα γραφτώ, θα γραφώ θα γραφτούμε, θα γραφούμε
θα γράψεις θα γράψετε θα γραφτείς, θα γραφείς θα γραφτείτε, θα γραφείτε
θα γράψει θα γράψουν(ε) θα γραφτεί, θα γραφεί θα γραφτούν(ε), θα γραφούν(ε)
Fut
Perf
θα έχω γράψει
θα έχω γραμμένο
θα έχουμε γράψει
θα έχουμε γραμμένο
θα έχω γραφτεί
θα έχω γραφεί
θα είμαι γραμμένος, -η
θα έχουμε γραφτεί
θα έχουμε γραφεί
θα είμαστε γραμμένοι, -ες
θα έχεις γράψει
θα έχεις γραμμένο
θα έχετε γράψει
θα έχετε γραμμένο
θα έχεις γραφτεί
θα έχεις γραφεί
θα είσαι γραμμένος, -η
θα έχετε γραφτεί
θα έχετε γραφεί
θα είστε γραμμένοι, -ες
θα έχει γράψει
θα έχει γραμμένο
θα έχουν γράψει
θα έχουν γραμμένο
θα έχει γραφτεί
θα έχει γραφεί
θα είναι γραμμένος, -η, -ο
θα έχουν γραφτεί
θα έχουν γραφεί
θα είναι γραμμένοι, -ες, -α
S
U
B
J
U
N
C
T
I
V
E
Pres
ent
να γράφω να γράφουμε, να γράφομε να γράφομαι να γραφόμαστε
να γράφεις να γράφετε να γράφεσαι να γράφεστε, να γραφόσαστε
να γράφει να γράφουν(ε) να γράφεται να γράφονται
Aorist να γράψω να γράψουμε, να γράψομε να γραφτώ, να γραφώ να γραφτούμε, να γραφούμε
να γράψεις να γράψετε να γραφτείς, να γραφείς να γραφτείτε, να γραφείτε
να γράψει να γράψουν(ε) να γραφτεί, να γραφεί να γραφτούν(ε), να γραφούν(ε)
Perf να έχω γράψει
να έχω γραμμένο
να έχουμε γράψει
να έχουμε γραμμένο
να έχω γραφτεί
να έχω γραφεί
να είμαι γραμμένος, -η
να έχουμε γραφτεί
να έχουμε γραφεί
να είμαστε γραμμένοι, -ες
να έχεις γράψει
να έχεις γραμμένο
να έχετε γράψει
να έχετε γραμμένο
να έχεις γραφτεί
να έχεις γραφεί
να είσαι γραμμένος, -η
να έχετε γραφτεί
να έχετε γραφεί
να είστε γραμμένοι, -ες
να έχει γράψει
να έχει γραμμένο
να έχουν γράψει
να έχουν γραμμένο
να έχει γραφτεί
να έχει γραφεί
να είναι γραμμένος, -η, -ο
να έχουν γραφτεί
να έχουν γραφεί
να είναι γραμμένοι, -ες, -α
Imper
ative
Pres γράφε γράφετε γράφεστε
Aorist γράψε γράψτε, γράφτε γράψου γραψτείτε, γραφείτε
Part
iciple
Pres γράφοντας γραφόμενος
Perf έχοντας γράψει, έχοντας γραμμένο γραμμένος, -η, -ο γραμμένοι, -ες, -α
Infin Aorist γράψει γραφτεί, γραφεί


2017-03-22T01:55:19+00:00